پرش به

تصویر

راه اندازی دوربین OV7670 با بورد پازج

ov7670 fpga posedge

• لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
15 پاسخ برای این موضوع

#1 mahdichi

mahdichi

newbie

• مدیریت انجمن
  • 3 ارسال

ارسالی 04 April 2016 - 04:12 PM

با سلام خدمت دوستان عزیز

در این پروژه تصویر دوربین OV7670 با استفاده از بال VGA روی مانیتور نمایش داده می شود.

بلوک دیاگرام این پروژه مطابق شکل زیراست.

ov7670.jpg

-         واحد vga_pll برای تولید کلاک 50MHz و کلاک 25MHz را برعهده دارد. کلاک 25MHz برای واحد VGA و کلاک 50MHz برای سایر واحد ها استفاده میشه. اطلاعات تصویر از سنسور هم با همین کلاک 50MHz دریافت می شود.

-         واحد ov7670_controller وظیفه مدیریت پایه های کنترلی سنسور ov7670 را برعهده دارد. همچنین کلاک و ریست این سنسور را تولید می کند و برای تنظیم رجیسترهای سنسور کاربرد دارد.

-         واحد ov7670_capture دریافت داده های سنسور را انجام می دهد. داده های سنسور از یک پورت 8 بیتی دریافت می شود ولی اطلاعات یک پیکسل شامل 12 بیت است که این داده ها در طول 2 ارسال از سنسور انجام می شود. این واحد وظیفه دارد در ابتدا اولین پیکسل تصویر را پیدا کرده و بعد از آن با تولید آدرس اطلاعات پیکسل های دریافتی را در یک حافظه رم دو پورت ذخیره می کند.

-         واحد Address_Generator وظیفه دارد آدرس مناسب برای خواندن از حافظه رم دو پورت را تولید کند و به واحد RGB ارسال کند.

-         واحد RGB در کنار واحد VGA وظیفه تولید سیگنال های تصویر خروجی روی پورت VGA را برعهده دارند.

پروژه کامل قابل اجرا روی بورد پازج1 را می تونید از این لینک دانلود کنید.

ویدیو دمو تست سنسور دوربین ov7670 را هم می تونید از این لینک تماشا کنید.

• mahmoud, sigma_mx, M.Sadeghi و 3 فرد دیگر این پست را پسندیده اند

#2 moslem kh

moslem kh

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 1 ارسال
  • LocationAhwaz

ارسالی 14 September 2016 - 07:36 PM

درود

رد یابی و تشخیص چشم انسان با این...خیلی توپ میشه بنظرم!!

• Hamzeh این پست را پسندیده است

#3 Hamzeh

Hamzeh

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 3 ارسال

ارسالی 07 November 2016 - 04:36 PM

سلام

تشکر از شما برای این پروژه

من برد پازج را همراه ماژول دوربین OV7670 و با VGA 12 بتی با همین کد تست کردم ولی متاسفانه تصویری بسیار ناواضح روی مانیتور نمایش داده می شود. آیا تمهیدات خاصی در این پروژه وجود دارد که ممکن است بنده رعایت نکرده باشم؟

#4 mariboni

mariboni

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 0 ارسال

ارسالی 15 December 2016 - 06:25 AM

بنده میخوام از پروژه راه اندازی دوربین ov7670 که روی سایت هست استفاده کنم. اما میخوام تنظیمات دوربین یعنی رزولوشن و تعداد بیت رنگ رو تغییر بدم. قاعدتا باید توی فایل ov7670_controller دست ببرم ولی هیچ مطابقتی بین اون متغیر data و رجیسترهای دوربین پیدا نمیکنم. از کدوم قسمت باید تغییر رو انجام بدم؟

#5 mahdichi

mahdichi

newbie

• مدیریت انجمن
  • 3 ارسال

ارسالی 15 December 2016 - 12:43 PM

بنده میخوام از پروژه راه اندازی دوربین ov7670 که روی سایت هست استفاده کنم. اما میخوام تنظیمات دوربین یعنی رزولوشن و تعداد بیت رنگ رو تغییر بدم. قاعدتا باید توی فایل ov7670_controller دست ببرم ولی هیچ مطابقتی بین اون متغیر data و رجیسترهای دوربین پیدا نمیکنم. از کدوم قسمت باید تغییر رو انجام بدم؟

تنظیمات مربوط به رجیسترهای دوربین در فایل ov7670_registers.vhd هست. برای تغییرات رزولوشن و عمق رنگ باید این فایل را تغییر بدید. برای اطلاعات بیشتر درباره رجیسترها هم به دیتاشیت دوربین مراجعه کنید. توجه داشته باشید احتمالا تغییراتی که اعمال می کنید روی بقیه قسمت های سیستم هم تاثیر میذاره و به این موضوع دقت داشته باشید.

#6 mariboni

mariboni

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 0 ارسال

ارسالی 15 December 2016 - 07:36 PM

تنظیمات مربوط به رجیسترهای دوربین در فایل ov7670_registers.vhd هست. برای تغییرات رزولوشن و عمق رنگ باید این فایل را تغییر بدید. برای اطلاعات بیشتر درباره رجیسترها هم به دیتاشیت دوربین مراجعه کنید. توجه داشته باشید احتمالا تغییراتی که اعمال می کنید روی بقیه قسمت های سیستم هم تاثیر میذاره و به این موضوع دقت داشته باشید.

ممنون از پاسختون ولی این فایل تو ورژن اول اون پروژه همستر هست تو این ورژن که به جای i2c sender از i3c2 استفاده شده اصلا فایل رجیستر توی پروژه نیست. :mellow: در مورد تغییرات هم لزوما تغییر اندازه تصویر روی ذخیره سازی تاثیر گذاره و باید اندازه بافر رو تغییر بدیم. این طور که من احساس میکنم البته.

#7 mahdichi

mahdichi

newbie

• مدیریت انجمن
  • 3 ارسال

ارسالی 16 December 2016 - 09:24 AM

ممنون از پاسختون ولی این فایل تو ورژن اول اون پروژه همستر هست تو این ورژن که به جای i2c sender از i3c2 استفاده شده اصلا فایل رجیستر توی پروژه نیست. :mellow: در مورد تغییرات هم لزوما تغییر اندازه تصویر روی ذخیره سازی تاثیر گذاره و باید اندازه بافر رو تغییر بدیم. این طور که من احساس میکنم البته.

فایل ov7670_registers.vhd در پروژه روی سایت هست. پروژه شما را دقیقا نمی دونم. اگر امکان هست بفرستید تا بررسیش کنم.

#8 mariboni

mariboni

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 0 ارسال

ارسالی 18 December 2016 - 07:34 AM

این تمام فایل های موجود روی پروژه است. تنظیمات رجیسترها هم از همون فایل controller در 4 استیت انجام میشه. اول x42 رو برای نوشتن رجیسترها ارسال میکنه بعد ادرس رجیستر رو میفرسته و بعد مقداردمورد نظر رو. همچنین در فایل های capture و بافر هم باید تغییرات انجام بشه. البته بنده هنوز جز خطوط مورب چیزی نمیبینم :rolleyes:

فایل های پیوستی

• فایل پیوستی  dfghjk.jpg   36.11K   3 تعداد دریافت ها

#9 mahdichi

mahdichi

newbie

• مدیریت انجمن
  • 3 ارسال

ارسالی 18 December 2016 - 06:38 PM

این تمام فایل های موجود روی پروژه است. تنظیمات رجیسترها هم از همون فایل controller در 4 استیت انجام میشه. اول x42 رو برای نوشتن رجیسترها ارسال میکنه بعد ادرس رجیستر رو میفرسته و بعد مقداردمورد نظر رو. همچنین در فایل های capture و بافر هم باید تغییرات انجام بشه. البته بنده هنوز جز خطوط مورب چیزی نمیبینم :rolleyes:

اگه امکانش هست لینک خود پروژه را بذارید تا کدش را بتونیم بررسی کنیم

#10 mariboni

mariboni

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 0 ارسال

ارسالی 19 December 2016 - 07:46 AM

لینک پروژه همین لینک موجود در بالای صفحه است.

#11 mariboni

mariboni

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 0 ارسال

ارسالی 19 December 2016 - 08:53 AM

این هم فایل کنترلر که بنده بهش کامنت ادرس و مقدار رجیسترها رو اضافه کردم.

#12 mahdichi

mahdichi

newbie

• مدیریت انجمن
  • 3 ارسال

ارسالی 22 December 2016 - 05:24 AM

من متوجه نشدم. اگر پروژه تون همین پروژه روی سایت هست بخش رجیسترهای دوربین فایل ov7670_registers.vhd هست.

#13 mariboni

mariboni

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 0 ارسال

ارسالی 22 December 2016 - 12:24 PM

من متوجه نشدم. اگر پروژه تون همین پروژه روی سایت هست بخش رجیسترهای دوربین فایل ov7670_registers.vhd هست.

نه مهندس اون فایل توی سورس ها وجود داره ولی توی پروژه نیست اگر یک بار پروژه رو باز کنید متوجه میشید که جزء فایلهای موجود در پروژه نیست. به هر صورت بنده کد دیگه ای پیدا کردم که با رزولوشن مورد نظر من کار میکنه. متشکر.

#14 soroush

soroush

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 1 ارسال

ارسالی 09 February 2018 - 05:25 PM

با سلام خدمت دوستان عزیز

در این پروژه تصویر دوربین OV7670 با استفاده از بال VGA روی مانیتور نمایش داده می شود.

بلوک دیاگرام این پروژه مطابق شکل زیراست.

ov7670.jpg

-         واحد vga_pll برای تولید کلاک 50MHz و کلاک 25MHz را برعهده دارد. کلاک 25MHz برای واحد VGA و کلاک 50MHz برای سایر واحد ها استفاده میشه. اطلاعات تصویر از سنسور هم با همین کلاک 50MHz دریافت می شود.

-         واحد ov7670_controller وظیفه مدیریت پایه های کنترلی سنسور ov7670 را برعهده دارد. همچنین کلاک و ریست این سنسور را تولید می کند و برای تنظیم رجیسترهای سنسور کاربرد دارد.

-         واحد ov7670_capture دریافت داده های سنسور را انجام می دهد. داده های سنسور از یک پورت 8 بیتی دریافت می شود ولی اطلاعات یک پیکسل شامل 12 بیت است که این داده ها در طول 2 ارسال از سنسور انجام می شود. این واحد وظیفه دارد در ابتدا اولین پیکسل تصویر را پیدا کرده و بعد از آن با تولید آدرس اطلاعات پیکسل های دریافتی را در یک حافظه رم دو پورت ذخیره می کند.

-         واحد Address_Generator وظیفه دارد آدرس مناسب برای خواندن از حافظه رم دو پورت را تولید کند و به واحد RGB ارسال کند.

-         واحد RGB در کنار واحد VGA وظیفه تولید سیگنال های تصویر خروجی روی پورت VGA را برعهده دارند.

پروژه کامل قابل اجرا روی بورد پازج1 را می تونید از این لینک دانلود کنید.

ویدیو دمو تست سنسور دوربین ov7670 را هم می تونید از این لینک تماشا کنید.

با عرض سلام خدمت جناب مهدی چی،

لینک های دانلود غیر فعال هستند. ممنون می شم اگر لینک های جایگزین قرار بدین.

با تشکر

#15 abolfazl

abolfazl

newbie

• مدیریت انجمن
  • 0 ارسال

ارسالی 18 February 2018 - 12:38 PM

با عرض سلام خدمت جناب مهدی چی،

لینک های دانلود غیر فعال هستند. ممنون می شم اگر لینک های جایگزین قرار بدین.

با تشکر

سلام

لینک های دانلود اصلاح شدند

#16 mrhojati

mrhojati

newbie

• کاربر عادی
  • ستاره
  • 0 ارسال

ارسالی 15 February 2019 - 09:09 PM

با سلام و عرض ادب.من کدی که در سایت بود رو بر روی بورد آپلود کردم و به مانیتور متصل کردم.فقط نویز دیده میشد و هیچ تصویری نبود.میشه راهنمایی بفرمایید که اشکال از کجاست؟ تصویر مربوطه رو پیوست کردم. سوال دیگه اینکه اگه بخوام از طریق hdmi این کار رو بکنم چه تغییراتی در کد باید ایجاد کنم؟ممنون.

فایل پیوستی  11.jpg   483.59K   0 تعداد دریافت ها

0 کاربر در حال خواندن این موضوع است

0 کاربر، 0 مهمان و 0 عضو مخفی